Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zbrojovka pořádá mezinárodní setkání fotbalistů kategorie U11, mottem je Radost ze hry

14. 11. 2014

ODKAZ:

http://www.fczbrno.cz/clanek.asp?id=Zbrojovka-porada-mezinarodni-setkani-fotbalistu-kategorie-U11-mottem-je-Radost-ze-hry-2258

B r n o - Není to klasický turnaj. Nebudou se vyhlašovat ti nejlepší. Zbrojovka o víkendu pořádá v TCM Brněnské Ivanovice setkání šesti českých a dvou slovenských špičkových klubů kategorie U11. Více nám o celé akci prozradil trenér Jan Fikes.

12.11.2014 | Martin Lísal
 

Turnaj bez vítězů? Bez nejlepších střelců? Možná se mnozí z vás v tuto chvíli diví. Jan Fikes ale turnaje v duchu hesla "Radost z fotbalu" pořádá již od kategorie U7. "Při klasickém modelu turnaje jsou ve většině případů odměněny tři týmy, zbytek účastníků odjíždí s více či méně skrytým pocitem zklamání či neúspěchu. K tomu je třeba přičíst často neobjektivní vyhlašování nejlepších hráčů, tlak na zisk koruny nejlepšího střelce a tak dále. My ale chceme, aby hráči mladšího školního věku vnímali fotbal a sport obecně pozitivně. Aby přirozeně rostli, rozvíjeli to nejlepší bez vedlejších tlaků. Ověřili jsme si, že atmosféra takových setkání je pozitivnější, hráči v sobě probudí skryté dovednosti. Chceme samozřejmě soupeře v duchu fair play porazit, ale hlavní odměnou nebude pohár pro jednoho, nýbrž radost z fotbalu pro všechny," vysvětluje.

Dá se říci, že Zbrojovka je výrazným propagátorem této myšlenky, v podobném duchu se totiž nese i projekt "Žijeme hrou", týkající se mladších žáků. Jistě jste si už všimli, že u některých turnajů nevypisujeme pořadí či střelce - nyní víte proč. Trenéři mládeže ve Zbrojovce obecně v hráčích podporují vlastní uvažování. "Chceme dát hráčům prostor pro seberealizaci, a to tím, že je budeme co nejméně ovlivňovat klasickým "co" a "jak. Věříme jim totiž, že to mohou dokázat sami. Není proč je v tomto věku svazovat přehnaně taktikou," pokračuje Fikes.

A jak se na novátorskou myšlenku tváří ostatní kluby? "Když k nám přijedou, líbí se jim to, vnímáme pozitivní ohlasy. Ne všechny kluby to zkoušejí pak samy realizovat, ale některé už ano, například Slovácko či Olomouc," naznačuje Fikes, že myšlenka získává své stoupence rychle.

Jisté je, že návštěva areálu TCM může i u nezaujatého fanouška znamenat jistou změnu v náhledu na mládežnický fotbal. "Pokud na turnaj dorazíte, uvidíte nejlepší hráče kategorie U11, kteří chtějí soupeře porazit v rámci fair play a zároveň se učit novým věcem. Součástí této myšlenky - a snad i důkazem funkčnosti - je fakt, že zápasy nebudou řídit rozhodčí. Hráči sami se budou snažit o dodržování principů fair play," zmínil trenér další zajímavost.

Organizační informace

Start setkání je naplánován na sobotu 15. listopadu na 15 hodin. Ještě předtím se v areálu TCM představí starší dorostenci, od jedné hrají s Hradcem Králové. Sobotní program by měl skončit před osmou hodinou večerní, další boje pak budou pokračovat v neděli od devíti ráno do čtyř.

Osm týmů (kromě Zbrojovky ještě Slavia, Olomouc, Slovácko, Baník, Hradec Králové, Žilina a Slovan Bratislava) se utkají systémem každý s každým na 2 x 20 minut. "Rozhodli jsme, že se bude hrát současně na čtyřech hřištích, aby se do hry dostalo co nejvíc hráčů. Nechceme, aby si z dvou desítek kluků, co většinou v kádrech jsou, zahrálo jen pár. I to je smyslem našeho setkání, zahrají si takřka všichni," zakončuje Fikes.

 

 

S pozdravem

trenéři U11 / JF